Zespół cieśni nadgarstka – objawy i leczenie

zespół cieśni nadgarska

Zespół cieśni nadgarstka charakteryzuje się drętwieniem i bólem palców w początkowym stadium choroby, które może z czasem się nasilać i doprowadzić do pogorszenia sprawności manualnej, a nawet zaników mięśniowych. Poznaj najczęstsze przyczyny zespołu cieśni nadgarstka i poznaj najskuteczniejsze sposoby leczenia.

Jakie są przyczyny powstawania zespołu cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka jest związany z uciskiem na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Najczęstszą przyczyną powstawania cieśni nadgarstka są nawyki związane z wykonywaniem jednakowych ruchów nadgarstka i palców, które pojawiają się w ręce dominującej. Dolegliwości dotykają prawej ręki u osób praworęcznych i lewej u leworęcznych. Choroba częściej występuje u około 3-6% społeczeństwa, jednak częściej występuje  u kobiet, co może być związane z rozwojem lub nasileniem dolegliwości w okresie ciąży i menopauzy. Zazwyczaj z zespołem cieśni nadgarstka zmagają się osoby, które na co dzień wykonują pracę wymagająca częstego powtarzania tych samych czynności jak:

 • gra na instrumencie,
 • wielogodzinne pisanie na komputerze,
 • wyczynowe uprawianie sportu np. tenisa,
 • drobne prace ręczne.

W większości przypadków przyczyną jest ucisk mechaniczny, ale często zespołowi cieśni nadgarstka towarzyszą inne dolegliwości i choroby takie jak:

 • dna moczanowa,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • twardzina układowa,
 • cukrzyca,
 • gruźlica,
 • niedoczynność tarczycy,
 • kostniaki i tłuszczaki w kanale nadgarstka.

Najrzadziej spotykaną przyczyną powstawania cieśni nadgarstka są urazy i obrzęki w okolicach i w kanale nadgarstka. Udowodniono również wpływ nieprawidłowej budowy nadgarstka na rozwój choroby. Co ciekawe,  w jednym na dziesięć przypadków objawy mogą ustępować samoistnie.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka objawia się mrowieniem, drętwieniem w okolicach kciuka oraz palca wskazującego. Z czasem objawy mogą się nasilać i powodować osłabienie mięśni, a w niektórych przypadkach ich zanikanie. Osoby borykające się cieśnią nadgarstka odczuwają znaczny dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności oraz uporczywymi dolegliwościami bólowymi. Z czasem mogą wystąpić problemy z wykonywaniem precyzyjnych ruchów ręką oraz wyraźne osłabienie, uniemożliwiające zaciśnięcie ręki w pięść czy utrzymaniem drobnych przedmiotów. W początkowym stadium choroby  choroby mrowienie i drętwienie występuje w ciągu dniu, w późniejszych etapach może pojawiać się również w nocy, utrudniając zasypianie, a nawet powodując wybudzanie ze snu. Zdarza się, że ból nadgarstka promieniuje do przedramienia i barku. W kolejnej fazie następuje nasilenie się objawów oraz zaniki mięśni. Drętwienie i mrowienie oraz dolegliwości bólowe stają się mniej odczuwalne, co często mylone jest z ustępowaniem choroby, zazwyczaj jednak oznacza to pogłębianie zmian nerwu środkowego.

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów konieczna jest konsultacja lekarska. Samoistne ustąpienie dolegliwości zdarza się jedynie w przypadku zwiększonego obciążenia ręki długotrwałym wykonywaniem powtarzalnych ruchów. W pozostałych przypadkach niezbędne są badania oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zespół cieśni nadgarstka zazwyczaj rozpoznawany jest poprzez szczegółowy wywiad oraz testy kliniczne. W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań jak:

 • USG, które uwidacznia deformacje ścięgien,
 • rezonans magnetyczny,
 • elektromiografia, która umożliwia zbadanie szybkości przewodnictwa nerwu.

Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium umożliwia zastosowanie leczenia zachowawczego. 

Metody leczenia cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia, dostosowanego zaawansowania choroby. W większości przypadków stosuje się leczenie zachowawcze, w niektórych konieczne będzie leczenie operacyjne. Warto wiedzieć, że cieśń nadgarstka można skutecznie leczyć, jednak osoby borykające się z chorobami przewlekłymi są narażone na nawracające dolegliwości zespołu cieśni nadgarstka. W niektórych przypadkach może być konieczna zmiana dotychczasowego zajęcia.

Leczenie zachowawcze

W początkowym stadium choroby możliwe jest zastosowanie leczenia zachowawczego. Lekarz może zalecić stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w postaci maści lub wygodnych plastrów do stosowania zewnętrznego. Plastry Itami zawierają diklofenak, który ma działanie łagodzące dolegliwości bólowe związane ze stanem zapalnym. Stosowanie plastrów może znacznie ograniczyć uciążliwe objawy zespołu cieśni nadgarstka. W niektórych przypadkach zalecane jest zlikwidowanie obrzęku oraz stanu zapalnego ścięgien poprzez krótkotrwałe unieruchomienie ręki w ortezie. W łagodnym stadium cieśni nadgarstka lekarz może również zalecić fizykoterapię. 

Leczenie operacyjne

W przypadku braku poprawy konieczna jest operacja, która jest jedynym sposobem pozwalającym na całkowite wyleczenie. Leczenie operacyjne polega na przecięciu więzadła poprzecznego i tym samym zwiększeniu przestrzeni w kanale nadgarstka. Operacja usuwa bezpośrednią przyczynę zespołu cieśni nadgarstka czyli ucisk na nerw środkowy. Operacja przeprowadzana jest metodą tradycyjną lub endoskopową. W obu przypadkach stosuje się znieczulenie miejscowe, w przypadku metody endoskopowej zabieg zabieg trwa znacznie krócej, krótszy jest również okres rekonwalescencji. W metodzie otwartej wykonuje się cięcia na nasadzie dłoni, w endoskopowej niewielkie nacięcie na spodniej części nadgarstka, poprzez które wprowadzana jest minikamera połączoną  z nożem. Przecięte i powiększane więzadło sprawia, że ucisk nie nawraca, zazwyczaj zrasta się przez około 3 miesiące. Zaletą metody endoskopowej jest szybsze gojenie rany pooperacyjnej oraz mniejszy ból w okolicach blizny. Rekonwalescencja oraz powrót do pełnej sprawności zależy od rodzaju wykonywanej pracy i zastosowanej metody leczenia operacyjnego. Standardowo wynosi od 4 tygodni do 2 miesięcy. W razie konieczności interwencji chirurgicznej nie należy zwlekać z operacją, ponieważ istnieje ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia nerwu pośrodkowego oraz utraty czucia w ręce. 

Rehabilitacja po operacji cieśni nadgarstka

Po leczeniu operacyjnym najczęściej konieczna jest fizykoterapia, która pozwala powrócić do pełnej sprawności. W zależności od zastosowanej metody leczenia operacyjnego i rodzaju wykonywanego zawodu powrót do codziennej aktywności może wynosić kilka tygodni lub nawet miesięcy. W większości przypadków, niektóre czynności mogą wywoływać dolegliwości bólowe, co oznacza, że należy z nich na jakiś czas zrezygnować. Może się również okazać, że powrót do dotychczas wykonywanej pracy okaże się niemożliwy, co będzie się wiązało z koniecznością zmiany zawodu. Osoby, które są narażone na powstawanie cieśni nadgarstka powinny pamiętać o wykonywaniu ćwiczeń rozciągających oraz zadbać o prawidłową pozycję ciała podczas wykonywanej pracy. 

Przyczyną powstawania zespołu cieśni nadgarstka jest najczęściej ucisk nerwu pośrodkowego wskutek długotrwałego wykonywania powtarzalnych czynności. W razie pojawienia się niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie jak np fizykoterapię, stosowanie maści  czy plastrów o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne, które pozwala na całkowite wyleczenie. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwalają uniknąć nieodwracalnych uszkodzeń nerwu pośrodkowego oraz utraty czucia w dłoni.

lek. Michał Dąbrowski

CO TO JEST ITAMI?

CO TO JEST ITAMI?

ITAMI to preparat w postaci plastra leczniczego
zawierający diklofenak. Jest przeznaczony
do stosowania w miejscu występowania bólu
i stanu zapalnego.

 

ITAMI wykazuje skuteczne działanie:

 • przeciwbólowe
 • przeciwzapalne
niesteroidowe leki przeciwzapalne

NSLPZ – kiedy stosować niesterydowe leki przeciwzapalne?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, w skrócie NSLPZ (NLPZ), to grupa substancji o szerokim zastosowaniu. Leki te odgrywają istotne znaczenie w hamowaniu ...
Czytaj Dalej
ból odcinka piersiowego kręgosłupa

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie

Odcinek piersiowy to najmniej ruchoma część kręgosłupa. Pomimo tego coraz częściej uskarżamy się na bóle pleców na wysokości klatki piersiowej ...
Czytaj Dalej
zapalenie pochewek ścięgnistych

Czym jest zapalenie pochewek ścięgnistych?

Zapalenie pochewek ścięgnistych (z łac. tendovaginitis) to nieprzyjemny, bolesny stan, który rozwija się w sytuacji przeciążenia aparatu ścięgnistego. Ogranicza pełną ...
Czytaj Dalej

Kontakt

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY:

Fidia Farmaceutici S.p.A.
Via Ponte della Fabbrica,
3/A 35031 Abano Terme (Padova) Włochy

Informacji o LEKU udziela:

Stada Poland Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 44
02-255 Warszawa

  sekretariat.pl@stada.com
  +48 22 737 79 20