Chociaż mawia się, że sport to zdrowie, to rosnąca popularność takich dyscyplin, jak tenis, czy golf sprawia, że przybywa osób skarżących się na różne dolegliwości tkanek okołostawowych. Zapalenie kaletki podbarkowej to najłagodniejsza forma ciasnoty podbarkowej. Najczęściej do zapalenia kaletki barku dochodzi w sytuacji, gdy często poruszamy kończynami górnymi nad głową, dlatego to właśnie tenisiści, czy golfiści, ale również siatkarze są narażeni na tego typu schorzenie. Czym objawia się stan zapalny kaletki podbarkowej? Jak leczy się to schorzenie?
Zapalenie kaletki stawu barkowego – ogólna charakterystyka
O zapaleniu kaletki barkowej mówimy wówczas, gdy dojdzie do przeciążenia barku wskutek sumujących się, licznych mikro urazów. Zapalenie kaletki stawu barkowego z początku nie musi dawać jakichś wyraźnych objawów. Narażone na to schorzenie są najczęściej osoby uprawiające sport, ponieważ pojawia się wskutek długotrwałego przeciążenia, w wyniku podnoszenia rąk. Mięsień nadgrzebieniowy oraz stożek rotatorów, czyli dwa mięśnie odpowiedzialne za ruchy barku są zbyt przeciążone, pojawią się uszkodzenia, które finalne są przyczyną stanu zapalnego kaletki barkowej. Zapalenie kaletki podbarkowej nie powinno być bagatelizowane, może doprowadzić do cieśni stawu podbarkowego.
Sama kaletka jest tworem przypominającym balon wypełniony płynem. Amortyzuje ścięgna stożka rotatorów od wyrostka barkowego, jednocześnie dzięki niej kość ramienna ma lepszy poślizg podczas ruchu pod wyrostkiem barkowym. Zapalenie kaletki barkowej jest bardzo częstych schorzeniem. W rzadkich przypadkach, zapalenie kaletki barku może być spowodowane na przykład infekcją wirusową lub reumatoidalnym zapaleniem stawów. Często jednak zapalenie kaletki podbarkowej dotyczy osób pracujących na budowie, sprzątających, remontujących, czy nawet tancerzy. Powodem bowiem jest po prostu zbyt długie trzymanie rąk w pozycji wymuszonej, gdzie ramiona są powyżej linii głowy. Dlatego istotne jest, aby już przy pierwszych objawach zgłosić się do lekarza i szybko rozpocząć leczenie.
Ból pierścienia rotatorów może mieć jednak różne przyczyny, do najczęstszych należy właśnie sytuacja gdzie, przestrzeń pomiędzy wyrostkiem barkowym a pierścieniem ociera się o siebie, wówczas dochodzi do obrzęku, a wreszcie nagromadzenia płynu i powstania stanu zapalnego. Wspomniana sytuacja to właśnie zapalenie kaletki stawu barkowego.
Zapalenie kaletki stawu barkowego – objawy i diagnostyka
Objawy stanu zapalnego w kaletce barkowej są dość charakterystyczne i w wielu przypadkach widoczne gołym okiem. Jeżeli podejrzewamy u siebie zapalenie kaletki barkowej, objawy, które powinniśmy zaobserwować to przede wszystkim:
- ból przy ruchu lub przy wysiłku fizycznym,
- obrzęk okolicy barku,
- ból podczas unoszenia rąk nad głowę,
- ograniczenie ruchu w obrębie barku,
- ból podczas opuszczania rąk,
- z początku ból mija przy spoczynku, później może być odczuwany również, gdy nie wykonujemy ruchów ramionami,
- możliwe uczucie osłabienia mięśni.
W przypadku wystąpienia powyższych symptomów należy niezwłocznie udać się do lekarza. Lekarz z pewnością skieruje na dalsze badania, zapalenie kaletki barkowej diagnozuje się poprzez wykonanie rentgena. Jeżeli na zdjęciu widoczna będzie ostroga na dolnej części wyrostka barkowego, oznacza to, że kaletka barkowa jest uszkodzona i doszło do stanu zapalnego.
Zdarza się jednak, że zdjęcie rentgenowskie nie daje jasnej odpowiedzi co do diagnozy. Wówczas wykonuje się dodatkowo badanie tomografem komputerowym oraz USG stawu. Na wspomnianych badaniach bardzo dobrze widać ognisko stanu zapalnego wówczas nie ma wątpliwości co do tego, czy jest to zapalenie kaletki stawu barkowego, czy nie.
Zapalenie kaletki barku – leczenie
Gdy kaletka stawu barkowego, pobolewa nas tylko przy ruchu i ewentualnie zakres ruchu jest nieznacznie ograniczony, lekarz z początku zaleci ograniczenie dotychczasowej aktywności fizycznej. Konieczne będzie również zgłoszenie się do fizjoterapeuty oraz w celu złagodzenia dolegliwości bólowych, przyjmowanie niesteroidowych przeciwzapalnych, leków przeciwbólowych. W przypadku leczenia zapalenia kaletki stawu barkowego fizjoterapią zleca się również zabiegi prądami TENS, oraz w ramach wspomagania głównej terapii można stosować ziołolecznictwo, oraz terapię zimnem.
Jeżeli lekarz stwierdzi ostre zapalenie kaletki podbarkowej, leczenie, które wdroży, może wiązać się z przyjmowaniem kortykosteroidów w iniekcji. Zastrzyk wykonuje się w okolicę podbarkową. Jednak takie leczenie wdraża się dopiero po około 3-6 miesiącach, jeżeli fizjoterapia nie przynosi efektów. W skrajnych przypadkach trzeba mieć na uwadze, że zapalenie stawu barkowego można leczyć również chirurgicznie. Wykonuje się wówczas zabieg usunięcia ostrogi, która powoduje mechaniczne uszkodzenia stawów. Zabieg kaletki podbarkowej wykonuje się z użyciem artroskopu. Jest to bezpieczne rozwiązanie i nie wymagające bardzo długiej rekonwalescencji.
Po operacji należy przez jakiś czas chodzić z kończyną umieszczoną w temblaku, zapewnia to szybkie i mniej bolesne gojenie, jednocześnie nie naraża naruszonego stawu na uraz. Następnie po ściągnięciu temblaka, lekarz kieruje na rehabilitację. Program rehabilitacji uwzględnia potrzeby pacjenta oraz możliwości, ale również stopień zmian i uszkodzeń, które udało się usunąć. Sprawna rehabilitacja pozwoli na szybki powrót do sprawności, sprzed zabiegu.
Warto szybko poddać się leczeniu. Nieleczone zapalenie stawu kaletki barkowej może w efekcie prowadzić do zespołu ciasnoty podbarkowej. Szybkie leczenie wyklucza też z reguły wspomniany zabieg chirurgiczny, a leczenie ogranicza się tylko do fizjoterapii, zmiany bowiem, które zachodzą w stawie, są nieodwracalne.
Profilaktyka w zapobieganiu zapalenia kaletki barkowej
O tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć wie chyba każdy. Przed zapaleniem kaletki barkowej, również możemy się uchronić. Zamiast zastanawiać się zapalenie kaletki podbarkowej, jak leczyć, zastanówmy się, jak mu zapobiegać. Zasady, które podpowiada profilatyka nie są trudne do wdrożenia.
Przede wszystkim należy rozważyć sporty, które nie narażają nas na tego typu schorzenie. Szczególnie uważać trzeba w przypadku gry w tenisa, squsha lub golfa. Jeżeli nie chce się zrezygnować z tych spotów, to należy ograniczyć unoszenie ramion i wydłużać okresy odpoczynku po treningach. Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja u fizjoterapeuty, zwłaszcza jeżeli często uprawiamy sporty lub mamy skłonności do urazów. Warto rozważyć ćwiczenia mające na celu wzmocnienie kaletki barkowej, rozciągnięcie rotatorów oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające te partie mięśni.
Istotna też jest dokładna obserwacja własnego ciała i unikanie przeciążeń. Dobrą wiadomością jest fakt, że nawet w przypadku wystąpienia zapalenia kaletki barkowej już samo leczenie zachowawcze połączone z farmakologicznym łagodzeniem bólu, daje świetne efekty. Mały odsetek zachorowań kończy się zabiegiem. W razie uciążliwych dolegliwości możesz skorzystać z plastrów przeciwbólowych Itami, które w swojej wygodnej formie przylegają do miejsca ze stanem zapalnym, trafiając wprost w źródło bólu.
Kluczem do sukcesu w przypadku leczenie i profilaktyki jest fizjoterapia i dobrze dobrane ćwiczenia. Ważne, aby wykonywać je regularnie i prawidłowo, najlepiej pod okiem profesjonalisty.
Lek. Michał Dąbrowski