Wypadnięcie dysku – przyczyny, objawy, leczenie

wypadnięcie dysku

Przepuklina krążka międzykręgowego nazywana w skrócie przepukliną kręgosłupa to nic innego jak powszechnie nam znane wypadnięcie dysku. Schorzenie to, dotyczy coraz większej grupy ludzi, może być skutkiem wielu działań. Wskażemy przyczyny powstawania przepukliny kręgosłupa oraz przeanalizujemy sam proces tzw. wypadnięcia dysku. W zależności od lokalizacji przyjrzymy się trzem rodzajom przepuklin kręgosłupa – tej występującej w odcinku lędźwiowym, szyjnym i piersiowym. Podpowiemy, na jakie objawy należy zwrócić uwagę i co koniecznie zrobić w sytuacji pojawienia się symptomów. Porozmawiamy o leczeniu i jakże niezbędnej profilaktyce. 

Wypadnięcie dysku – co to znaczy i czym się charakteryzuje

Zacznijmy od tego, że wypadnięcie dysku to termin potoczny. Medycyna posługuje się pojęciem przepukliny kręgosłupa. Jednym z podstawowych elementów, z których skonstruowany jest ludzki kręgosłup, są krążki międzykręgowe, potocznie zwane dyskiem, które amortyzują obciążenia, jakim poddawany jest kręgosłup. Krążki międzykręgowe zbudowane są jądra miażdżystego, o półpłynnej konsystencji, która zmienia się w zależności od ruchów i stopnia obciążenia kręgosłupa. Jądro miażdżyste, znajdując się w krążku międzykręgowym, z wielu powodów może wysunąć się poza międzykręgową przestrzeń i zacząć uciskać na rdzeń lub nerw, które od niego odchodzą. 

Przepuklina kręgosłupa może wystąpić na całej długości kręgosłupa, jednak aż w 70% przypadków dotyczy ona odcinka dolnego – lędźwiowego, który jest najbardziej przeciążonym fragmentem kręgosłupa. Kolejne 20% przypadków to przepuklina kręgosłupa występująca w odcinku szyjnym. Najrzadziej wypadnięcie dysku pojawia się w odcinku piersiowym. 

Przepuklina kręgosłupa – jak do tego dochodzi?

By krążek międzykręgowy prawidłowo spełniał swoje funkcje, powinien być odpowiednio nawodniony i znajdować się dokładnie pomiędzy kręgami. Jądro miażdżyste w środku pierścienia zamknięte jest w zbudowanym z włókien kolagenowym wielowarstwowym pierścieniu włóknistym.  Nagły uraz, dźwiganie zbyt dużych ciężarów, kontuzja, przeciążanie kręgosłupa nieprawidłową postawą podczas siedzenia czy stania może spowodować wypadnięcie dysku. Dochodzi wtedy do degeneracji włókien kolagenowych w pierścieniu włóknistym. Pęka jedna warstwa, dwie lub więcej, tworząc ubytek w warstwie pierścienia. W ten ubytek wsącza się jądro miażdżyste, powodując rozciągnięcie tkanki. W następstwie tych zmian wysuwa się poza swoje miejsce cały krążek międzykręgowy i zaczyna uciskać na nerwy. 

Wypadnięcie dysku – przyczyny

Wypadnięcie dysku w kręgosłupie może być spowodowane licznymi czynnikami. 

  • Sumujące się mikrourazy kręgosłupa 
  • Jako skutek urazu kręgosłupa na przykład wywołany dźwiganiem zbyt dużych ciężarów lub wypadkiem komunikacyjnym
  • Ciężka praca fizyczna, powoduje przeciążenia kręgosłupa
  • Jako efekt przeciążania kręgosłupa nieprawidłową postawą ciała podczas stania czy siedzenia
  • Wady wrodzone kręgosłupa, nieprawidłowości w budowie kanału kręgowego, uwarunkowania genetyczne
  • Siedzący tryb życia
  • Jako efekt całkowitego brak aktywności fizycznej, w szczególności u osób, które zaniedbany kondycję mięśni grzbietu – brak wsparcia ze strony mięśni zwiększa ryzyko wypadnięcia dysku
  • Nadwaga i otyłość 
  • Ciągły stres
  • Wyczynowe uprawianie sportu
  • Nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, np. nieprawidłowe schylanie się – nie powinniśmy zginać pleców, tylko ugiąć kolana 

Przepuklina kręgosłupa – objawy

  • Przepuklina kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – przytrafiają się najczęściej

– silny ból w krzyżu, promieniujący często do biodra i nogi, który utrudnia poruszanie się 

– rwa kulszowa, która jest najczęstszym symptomem tego rodzaju przepukliny 

– może wystąpić mrowienie w nogach, a nawet utrata czucia

– mniej specyficzne objawy to: bóle w podbrzuszu i pachwinach, ból przy oddawaniu stolca i wzmożone parcie na mocz

  • Przepuklina kręgosłupa w odcinku szyjnym

– objawia się na początku lekkim bólem i sztywnością szyi

– trudności w wykonywaniu swobodnych ruchów głową

– kolejno pojawiają się mrowienie w rękach i sztywność

– często występują: bóle głowy, zawroty głowy, migreny

–  rwa barkowa

  • Przepuklina kręgosłupa w odcinku piersiowym

– bóle promieniujące do żeber, które są najbardziej odczuwalne przy śmianiu się, kichaniu czy kaszlu

– bóle w klatce piersiowej i w okolicach serca

– bóle międzyżebrowe, bóle łopatek 

Wypadnięcie dysku – leczenie

W przypadku podejrzenia wypadnięcia dysku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który powinien skierować pacjenta na dalsze leczenie do specjalisty – ortopedy, neurochirurga czy fizjoterapeuty. Należy pamiętać, że nie jest to uraz, który można w jakikolwiek sposób bagatelizować czy próbować wyleczyć domowymi sposobami lub na własną rękę. 

Do postawienia prawidłowej diagnozy i zlokalizowania miejsca występowania przepukliny konieczne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa. W niektórych przypadkach zdjęcie rentgenowskie może okazać się niewystarczające, zatem badania należy poszerzyć o tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. 

W pierwszej fazie stosuje się zazwyczaj leczenie zachowawcze polegające na odpoczynku, który ma na celu odciążenie kręgosłupa i odpowiednim leżeniu. Stosuje się także środki przeciwbólowe, które mają na celu uśmierzenie bólu, jaki i środki przeciwzapalne, ponieważ w miejscu ucisku powstaje stan zapalny i obrzęk.  Warto pamiętać, że to lekarz wskazuje metodę i sposoby leczenia. 

W przypadku znacznej przepukliny lub pęknięcia dysku, w sytuacjach gdy przepuklina często powraca, utrudniając czy uniemożliwiając fizjologiczne czynności, konieczna może okazać się operacja. W łagodniejszych przypadkach stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty i kinezyterapię, czyli gimnastykę leczniczą. Odpowiednio dobrane, uzgodnione i zalecane przez lekarzy formy ruchu stosowane także po przebytej już chorobie mogą zapobiec nawrotom. Należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia fizyczne, unikać długiego stania i siedzenia. 

Jednym ze sposobów radzenia sobie z bólem jest wykorzystanie plastrów z diklofenakiem, np. Itami. 

Przepuklina kręgosłupa – profilaktyka

Aby zminimalizować ryzyko wypadnięcia dysku, konieczna jest odpowiednia profilaktyka. Oto kilka wskazówek zalecanych przez lekarzy i fizjoterapeutów.

  • Poprawa stylu życia na bardziej aktywny, w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia.
  • Wykonywanie w prawidłowy sposób zwykłych, codziennych czynności takich jak schylanie się, dźwiganie, siedzenie czy stanie.
  • Odpowiednia dieta, zdrowy sposób odżywiania się w celu wykluczenia problemu nadwagi.
  • Prawidłowe, odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe, które wzmocnią tułów, poprawiają stabilizację kręgosłupa i przyczynią się do zmniejszenia napięcia w obrębie struktur mięśniowych.
  • Prawidłowe spanie na odpowiednio dobranym materacu.

Lek. Michał Dąbrowski

CO TO JEST ITAMI?

CO TO JEST ITAMI?

ITAMI to preparat w postaci plastra leczniczego
zawierający diklofenak. Jest przeznaczony
do stosowania w miejscu występowania bólu
i stanu zapalnego.

 

ITAMI wykazuje skuteczne działanie:

  • przeciwbólowe
  • przeciwzapalne
niesteroidowe leki przeciwzapalne

NSLPZ – kiedy stosować niesterydowe leki przeciwzapalne?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, w skrócie NSLPZ (NLPZ), to grupa substancji o szerokim zastosowaniu. Leki te odgrywają istotne znaczenie w hamowaniu ...
Czytaj Dalej
ból odcinka piersiowego kręgosłupa

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie

Odcinek piersiowy to najmniej ruchoma część kręgosłupa. Pomimo tego coraz częściej uskarżamy się na bóle pleców na wysokości klatki piersiowej ...
Czytaj Dalej
zapalenie pochewek ścięgnistych

Czym jest zapalenie pochewek ścięgnistych?

Zapalenie pochewek ścięgnistych (z łac. tendovaginitis) to nieprzyjemny, bolesny stan, który rozwija się w sytuacji przeciążenia aparatu ścięgnistego. Ogranicza pełną ...
Czytaj Dalej

Kontakt

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY:

Fidia Farmaceutici S.p.A.
Via Ponte della Fabbrica,
3/A 35031 Abano Terme (Padova) Włochy

Informacji o LEKU udziela:

Stada Poland Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 44
02-255 Warszawa

  sekretariat.pl@stada.com
  +48 22 737 79 20