Rwa udowa – przyczyny, objawy, leczenie bólu

ból nóg od kręgosłupa

Rwa udowa to zespół korzeniowy, który objawia się silnym, rwącym bólem pleców i nóg, upośledzając codzienną aktywność chorego. Dolegliwości bólowe zlokalizowane w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa, promieniują do pośladka, uda, łydki, a nawet stopy – mogą nasilać się przy śmianiu, kichaniu. Jakie są przyczyny rwy udowej? Co zrobić, aby złagodzić przeszywający ból i zapobiec nawrotom tej uciążliwej choroby?

Co to jest rwa udowa?

Zanim przedstawione zostaną czynniki sprawcze, objawy i sposoby leczenia rwy udowej warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest to schorzenie? Rwa udowa należy (obok rwy ramiennej i kulszowej) do tzw. zespołów korzeniowych. Obejmuje nerw udowy i jego korzenie (L2 – L4). Co przyczynia się do rozwoju rwy udowej?

Rwa udowa – przyczyny. Co powoduje rwę udową? 

Rwa udowa powstaje w konsekwencji zmian degeneracyjnych i zapalnych kręgosłupa lędźwiowego. Do rozwoju choroby może doprowadzić uszkodzenie splotu lędźwiowego lub nerwu udowego wskutek urazu mechanicznego w związku z uczestnictwem w wypadku komunikacyjnym, operacją, schorzeniem metabolicznym lub naciekami nowotworowymi. Inne, potencjalne przyczyny zespołu bólowego to m.in.: ropień w obrębie mięśnia biodrowo-lędźwiowego, tętniak tętnicy udowej, a także przepuklina udowa. Za czynnik ryzyka uznaje się cukrzycę, nadwagę i otyłość, dnę moczanową, reumatoidalne zapalenie stawów, siedzący tryb życia. Rwa udowa może uaktywnić się przy intensywnym wysiłku fizycznym. Zdarza się, że etiologia rwy jest nieznana, mówimy wówczas o idiopatycznej neuropatii nerwu udowego. 

Rwa udowa – objawy. Jakie są symptomy rwy udowej?

Rwa udowa manifestuje się dolegliwościami bólowymi przedniej części uda, kolana i wewnętrznej strony łydki (mogą one nasilać się w trakcie kichania, czy kaszlu). Chory odczuwa coraz większy dyskomfort podczas chodzenia i przyjmowania pozycji spoczynkowych. Jaki jest charakter bólu w przypadku tego schorzenia? Pacjenci określają ból jako rwący, elektryczny, palący. Zwykle dolegliwości występują jednostronnie (w nielicznych przypadkach obustronnie). W zależności od przyczyny i rozległości zmian chorobowych ból może pojawić się nagle – być ostry (typowy dla nagłych urazów) lub narastać stopniowo (rwa może mieć przewlekły przebieg). Inne, dosyć częste objawy rwy to:

 • wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych, 
 • przykurcze w kończynie dolnej, 
 • zniesienie odruchu kolanowego,
 • odruchowe skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego,
 • zaniki mięśnia czworogłowego uda,
 • objaw rozciągowy nerwu udowego (tzw. objaw Mackiewicza typowy dla rwy udowej, chory, leżąc na brzuchu lub boku, odczuwa ból uda przy biernym zginaniu stawu kolanowego).

W ciężkich przypadkach rwy udowej pojawiają się niepokojące symptomy, takie jak:

 • paraliż mięśni,
 • niedowład,
 • zaburzenia czucia,
 • problemy z kontrolowaniem oddawania moczu i stolca.

Przy wystąpieniu powyższych alarmujących objawów, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy medycznej (istnieje podejrzenie uszkodzenia korzeni nerwowych lub rdzenia kręgowego). Wielu pacjentów zastanawia się, jak długo trwa rwa udowa? Z reguły 3 do 12 tygodni, choć zdarza się, że dolegliwości utrzymują się znacznie dłużej, przez miesiące, a nawet lata. 

Rwa udowa – diagnostyka. Jak przebiega rozpoznanie choroby?

Podejrzewając u siebie rwę udową, należy udać się ortopedy lub neurologa. Jak lekarz diagnozuje rwę udową? Podstawą jest wywiad i badanie podmiotowe. Specjalista ocenia siłę mięśniową, odruchy w dolnej połowie ciała, czucie korzeni nerwowych. Czasami w celu postawienia diagnozy zleca również wykonanie badań dodatkowych (rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego, elektromiografia, badanie przewodnictwa nerwowego), które ułatwiają specjaliście różnicowanie rwy z innymi schorzeniami. Jak skutecznie leczyć rwę i uśmierzyć ból?

Rwa udowa – metody leczenia bólu 

W przypadku rwy udowej w okresie ostrego bólu stosuje się przede wszystkim leczenie zachowawcze (zabiegi fizjoterapeutyczne i czasową farmakoterapię). Ćwiczenia ruchowe dobrane indywidualnie przez doświadczonego i wykwalifikowanego fizjoterapeutę, pozwalają przywrócić prawidłową równowagę w zakresie siły mięśniowej i zapobiegają patologicznym wzorcom ruchowym. Pacjent powinien kontynuować w domu autoterapię – systematycznie ćwiczyć według zaleceń rehabilitanta. W leczeniu rwy udowej wykorzystuje się m.in.: masaże, elektroterapię, laseroterapię, kinesiotaping (oklejanie elastycznym plastrem), neuromobilizacje, krioterapię (leczenie zimnem) i zabiegi cieplne. Podczas ataku chory może odczuć pewną ulgę, przyciągając kolano do brzucha. Chcąc uśmierzyć ból, pacjentom z rwą udową rekomenduje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające. Ulgę w dolegliwościach bólowych towarzyszących rwie udowej może przynieść też stosowanie plastrów leczniczych, np. Itami zawierających diklofenak. Niekiedy zaleca się również zastrzyki nadtwardówkowe (lek wprowadzany jest w miejscu, gdzie przepuklina uciska korzeń nerwowy). W razie bardzo dużego ucisku struktur nerwowych (tj. u osób z objawami uszkodzenia nerwów), gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, konieczne jest leczenie operacyjne – w czasie zabiegu usuwana jest część dysku uciskająca na nerw. Jakie działania prewencyjne warto podjąć, aby zminimalizować ryzyko nawrotu choroby?

Rwa udowa a profilaktyka. Jak zapobiegać rwie udowej?

Zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć” znajduje zastosowanie również i w przypadku rwy udowej. Podstawą działań profilaktycznych powinno być wzmocnienie struktur kręgosłupa oraz zastąpienie złych nawyków dobrymi. Zalecana jest nauka utrzymywania prawidłowej postawy ciała i unikanie wstrząsów oraz wibracji. Wskazana jest regularna – umiarkowana aktywność fizyczna, warto wykonywać ćwiczenia na mięśnie przykręgosłupowe i mięśnie głębokie brzucha, regularnie pływać, jeździć na rowerze lub uprawiać nordic walking. Wskazana jest rezygnacja z używek (alkoholu, papierosów). Należy unikać szybkich pochyleń i skręceń oraz czynności, które mogą przeciążać kręgosłup. Istotne jest również dbanie o prawidłową masę ciała (w przypadku nadwagi lub otyłości, należy zrzucić zbędne kilogramy). Nie istnieje 100% skuteczna metoda zapobiegania nawrotom rwy, jednak w trosce o ogólne zdrowie, warto stosować się do powyższych zaleceń.

Rwa udowa to uciążliwa choroba, która manifestuje się silnym bólem o charakterze neuropatycznym (promieniuje on od kręgosłupa lędźwiowego do kończyny dolnej). Ból może mieć różne nasilenie, jest rwący, palący, neuropatyczny. Rwa przyczynia się do tzw. „konfliktu kręgowo-korzeniowego” (kręgowo-nerwowy). Do głównych czynników sprawczych tego zespołu korzeniowego zalicza się zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i wypadnięcia dysku. Rwa udowa może być też następstwem chorób zakaźnych, cukrzycy. W okresie ostrego bólu stosuje się leczenie zachowawcze, w najcięższych przypadkach wykonuje się niekiedy zabieg operacyjny. Terapia bólu opiera się na przyjmowaniu przez chorego leków przeciwbólowych NLPZ, z grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych, które mogą być podawane doustnie (w formie tabletek) lub stosowane miejscowo w postaci żelów, czy plastrów leczniczych z diklofenakiem. Gdy w czasie ataku rwy zauważymy osłabienie ruchów stopą, a także osłabienie siły mięśniowej w innym obszarze kończyny dolnej, a gdy odruch oddawania moczu jest zatrzymany na więcej, niż 12 godzin – należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

Lek. Michał Dąbrowski

CO TO JEST ITAMI?

CO TO JEST ITAMI?

ITAMI to preparat w postaci plastra leczniczego
zawierający diklofenak. Jest przeznaczony
do stosowania w miejscu występowania bólu
i stanu zapalnego.

 

ITAMI wykazuje skuteczne działanie:

 • przeciwbólowe
 • przeciwzapalne
niesteroidowe leki przeciwzapalne

NSLPZ – kiedy stosować niesterydowe leki przeciwzapalne?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, w skrócie NSLPZ (NLPZ), to grupa substancji o szerokim zastosowaniu. Leki te odgrywają istotne znaczenie w hamowaniu ...
Czytaj Dalej
ból odcinka piersiowego kręgosłupa

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie

Odcinek piersiowy to najmniej ruchoma część kręgosłupa. Pomimo tego coraz częściej uskarżamy się na bóle pleców na wysokości klatki piersiowej ...
Czytaj Dalej
zapalenie pochewek ścięgnistych

Czym jest zapalenie pochewek ścięgnistych?

Zapalenie pochewek ścięgnistych (z łac. tendovaginitis) to nieprzyjemny, bolesny stan, który rozwija się w sytuacji przeciążenia aparatu ścięgnistego. Ogranicza pełną ...
Czytaj Dalej

Kontakt

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY:

Fidia Farmaceutici S.p.A.
Via Ponte della Fabbrica,
3/A 35031 Abano Terme (Padova) Włochy

Informacji o LEKU udziela:

Stada Poland Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 44
02-255 Warszawa

  sekretariat.pl@stada.com
  +48 22 737 79 20