Jak wyleczyć biodro „trzaskające”?

biodro trzaskające

Bóle bioder to częsta i powszechna dolegliwość. Jeszcze do niedawna skarżyli się na nią głównie seniorzy, dziś do lekarza z bólami bioder zgłaszają się coraz młodsze osoby. Dolegliwością, która jest u nich coraz częściej diagnozowana to biodro trzaskające, inaczej nazywane przeskakującym biodrem lub biodrem tancerza. Schorzenie to jest grupą dokuczliwych objawów, które charakteryzują się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym “przeskakiwaniem” tkanek w obrębie biodra. „Biodro trzaskające” może być bolesną dolegliwością, dlatego zaraz po zaobserwowaniu objawów warto rozpocząć leczenie. Na czym ono polega?

Czym jest trzaskające biodro?

O trzaskającym biodrze mówimy, gdy podczas ruchu słyszalne i wyczuwalne jest trzeszczenie, “przeskakiwanie” i tarcie w okolicach biodra.  Objawy te pojawiają się podczas wykonywaniu ruchu, przede wszystkim przy zginaniu czy prostowaniu kończyny dolnej w stawie biodrowym. Przy wykonywaniu tych ruchów pojawia się dyskomfort i blokowanie w stawie, co uniemożliwia wykonanie zaplanowanych czynności. Przy zaawansowanym schorzeniu występuje ból. Pojawienie się tego schorzenia jest następstwem konfliktu tkanek miękkich z wystającymi elementami kostnymi.

Trzaskające biodro: przyczyny

Główną przyczyną trzaskającego biodra jest konflikt tkanek miękkich z wystającymi kośćmi. Konflikt ten wynika z nieprzerwanego rozłożenia sił mięśni poruszających stawem biodrem. Wywołuje to przeskakiwanie biodra w okolicach pachwiny i w bocznej powierzchni stawu biodrowego. Konflikt, który wywołuje zespół trzaskającego biodra, wynika z powodu zbyt dużego nacisku struktur włóknistych lub na skutek asymetrii mięśni stawu biodrowego. Do tego doprowadzają:

  • wady postawy takie jak koślawe kolana, przykurcze zgięciowe stawu biodrowego;
  • schorzenie stawów m.in. zwyrodnienie stawów lub reumatologiczne zapalenie stawów,
  • przebyte urazy w obrębie biodra,
  • zabiegi chirurgiczne przeprowadzane w okolicy biodra,
  • przeciążenie bioder – do tego dochodzi przede wszystkim u sportowców, głównie u biegaczy,
  • nieprawidłowa budowa stawu biodrowego,
  • stany zapalne ścięgien mięśni i ich bliznowacenie.

Warto również zaznaczyć, że medycyna wyróżnia trzy przyczyny zespołu biodra trzaskającego: zewnętrzną, wewnętrzną i wewnątrzstawową. Ta pierwsza spowodowana jest przez tarcie i zbyt mocne przyparcie pasma biodrowo – piszczelowego o krętacz większy kości udowej. W wyniku tego dochodzi do tarcia, a także wystąpić może zapalenie kaletki maziowej. Przy zewnętrznym zespole trzaskającego biodra ból pojawia się na bocznej stronie biodra. Ten typ dolegliwości najczęściej występuje u rowerzystów i biegaczy.

Przeskakujące biodro wewnętrzne dotyczy mięśni biodrowo – lędźwiowych, czyli tego odpowiedzialnego za zginanie stawu biodrowego. Z racji tego, że znajduje się ono wewnątrz, nie jest łatwo wyczuwalne. Jeśli dojdzie do jego napięcia to dochodzi do kolizji i tarcia z krętaczem mniejszej kości udowej, a także głową kości udowej i wyniosłością biodrowo – łonową. Przeskakujące biodro wewnętrzne wywołuje ból w pachwinie.

Ostatnia, a przy tym najrzadsza przyczyna strzelającego biodra to dysfunkcja wewnątrz stawu. Może ona dotyczyć obrąbka stawowego lub więzadła. Najczęściej patologia ta prowadzi do urazu stawu biodrowego. Dolegliwości bólowe przy wewnątrzstawowym trzaskającym biodrze są najbardziej odczuwalne i dokuczliwe, zlokalizowane są w całej kończynie dolnej.

Przyczyny wywołujące biodro trzaskające pojawiają się u wielu osób. Strzelające biodro to powszechna dysfunkcja. Narażone są na nią przeważnie ludzie młodzi, między 15 a 40 rokiem, życia. Zazwyczaj schorzenie to pojawia się u nich w następstwie niewłaściwego uprawiania sportu, a także jako efekt wad postawy.

Jakie objawy daje strzelające biodro?

Podstawowym objawem strzelającego biodra jest uczucie przesuwania się i trzasku. Na początku przeskakiwanie nie wywołuje bólu czy dyskomfortu, jest jednak słyszalne. Ból przy biodrze trzaskającym może pojawiać się, jeśli przeskakiwanie powtarza się wielokrotnie. Na zaawansowanym etapie choroby ból występuje stale – ma charakter tępy i jest zlokalizowany w okolicy stawu biodrowego. Oprócz strzelania i bólu zespół trzaskającego biodra powodować może szybszą męczliwość oraz kłopoty z chodzeniem.

Przeskakiwanie w biodrze – do jakiego lekarza się zgłosić?

Zauważając u siebie przeskakiwanie w biodrze, należy zgłosić się do lekarza. Najlepiej od razu udać się na wizytę do specjalisty – ortopedy. Zespół trzaskającego biodra rozpoznaje się na podstawie zdjęć rentgenowskich, badań laboratoryjnych, badania fizykalnego i wywiadu lekarskiego. Wszystkie te elementy pozwalają wykluczyć inne schorzenia, które mogą się wiązać z odczuwalnym przeskakiwaniem. Trzeba jednak pamiętać, że strzelające biodro może współistnieć z innymi schorzeniami.

Trzaskające biodro może być pomylone w diagnostyce z powikłaniami po złamanych kościach, z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych, dyskopatią, zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, wadami postawy, chorobami reumatycznymi, a nawet ze stanami zapalnymi organizmu. Diagnostyka musi być więc przeprowadzona bardzo dokładnie i wnikliwie.

Biodro trzaskające: leczenie zachowawcze

Pierwszym etapem leczenia strzelającego biodra jest podjęcie kuracji zachowawczych. Opierają się one na farmaceutykach oraz fizykoterapii. Przy pojawieniu się bólu pacjentowi przepisywane są leki przeciwzapalne. Jeśli one nie dają efektów, lekarz może zalecić zastrzyki sterydowe. Czas kuracji farmakologicznej jest trudny do przewidzenia. Każdy pacjent inaczej reaguje na podawane preparaty. U większości pacjentów terapia trwa przez kilka tygodni, może się jednak zdarzyć, że będzie potrzebne leczenie nawet kilkumiesięczne. 

Trzaskające biodro: ćwiczenia

Oprócz leków w przypadku trzaskającego biodra stosuje się też fizjoterapię. Polega ona na poprawie błędów ruchowych przy chodzeniu i bieganiu. W czasie fizjoterapii pacjent uczy się jak nie przeciążać stawów. Rehabilitacja przy trzaskającym biodrze stosuje techniki terapii manualnej, czyli np. masaż tkanek głębokich czy terapię powięziową. Ważne są również ćwiczenia na trzaskające biodro. Dominujące są w nich treningi nastawione na rozciąganie zginaczy biodra oraz poizometryczna relaksacja mięśni. Wspomagająco w rehabilitacji zespołu strzelająco biodro stosuje się:  

  • kinesiology taping, czyli elastyczne taśmy;
  • punktowy i prysznicowy laser;
  • pole magnetyczne małej częstotliwości;
  • ultradźwięki i falę uderzeniową;
  • elektroterapię, w tym prądy Nemeca czy TENS, a także jonoforezę ze środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym;
  • krioterapię, czyli zabiegi z zastosowaniem niskiej temperatury, np. zimne okłady, nawiewy czy kompresy i schładzanie aerozolem.

Trzaskające biodro: operacja

Trzaskające biodro nie zawsze można wyleczyć leczeniem zachowawczym. Kiedy nie daje ono oczekiwanych rezultatów, pacjent kwalifikowany jest na operację. Co do zasady zabieg można przeprowadzić u każdego pacjenta – medycyna nie określa przeciwwskazań do operacji biodra trzaskającego. Operacja nie jest zalecana, jeśli pacjent znajduje się w ogólnie ciężkim stanie zdrowia, a zabieg może być dla niego ryzykowny. Jako przeciwwskazanie wymienia się też niepoprawnie przeprowadzone leczenie zachowawcze – operacja na strzelające biodro zawsze jest ostatecznym rozwiązaniem.

Operacja zespołu trzaskającego biodra ma na celu odbarczenie elementów, które zacierają się podczas pracy stawów. Wykonywany zabieg nazywany jest artroskopią. Charakteryzuje się dużą skutecznością, mniejszą inwazyjnością niż klasyczna operacja oraz krótszym pobytem pacjenta w szpitalu.

Bezpośrednio po operacji pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe. Pozytywny wynik oznacza również, że pacjent od razu jest skierowany na rehabilitację przeprowadzaną pod okiem fizjoterapeuty. Już w 1-2 dobie po zabiegu pacjent wykonuje ćwiczenia izometryczne i przeciwzakrzepowe, a także delikatne ćwiczenia rozciągające. Po 2-3 tygodniach operowany może zacząć poruszać się przy pomocy kul łokciowych z obciążeniem kończyny operowanej. Rehabilitacja potrzebna jest też po wyjściu ze szpitala. Pacjent powinien uczestniczyć w terapii manualnej w postaci masażu głębokiego oraz pomocniczo kinesiology taping. Powrót do sprawności fizycznej po operacji trwa ok. 6 tygodni. Po 12 tygodniach możliwy jest powrót do sportu. Zanim jednak wróci się do treningu, należy dobrze się do nich przygotować, w przeciwnym wypadku szybko może pojawić się kontuzja.

Biodro trzaskające: powikłania

Co do zasady artroskopia trzaskającego biodra jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym. Jak przy każdej operacji trzeba jednak liczyć się z komplikacjami. Wśród tych występujących najczęściej wymienia się uszkodzenie nerwów, żylną chorobę zakrzepowo – zatorową, przetrwały zespół bólów, uszkodzenie struktur stawów, uszkodzenie nerwu, przewlekłe zapalenie tkanek okołostawowych.

Lek. Michał Dąbrowski

CO TO JEST ITAMI?

CO TO JEST ITAMI?

ITAMI to preparat w postaci plastra leczniczego
zawierający diklofenak. Jest przeznaczony
do stosowania w miejscu występowania bólu
i stanu zapalnego.

 

ITAMI wykazuje skuteczne działanie:

  • przeciwbólowe
  • przeciwzapalne
niesteroidowe leki przeciwzapalne

NSLPZ – kiedy stosować niesterydowe leki przeciwzapalne?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, w skrócie NSLPZ (NLPZ), to grupa substancji o szerokim zastosowaniu. Leki te odgrywają istotne znaczenie w hamowaniu ...
Czytaj Dalej
ból odcinka piersiowego kręgosłupa

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie

Odcinek piersiowy to najmniej ruchoma część kręgosłupa. Pomimo tego coraz częściej uskarżamy się na bóle pleców na wysokości klatki piersiowej ...
Czytaj Dalej
zapalenie pochewek ścięgnistych

Czym jest zapalenie pochewek ścięgnistych?

Zapalenie pochewek ścięgnistych (z łac. tendovaginitis) to nieprzyjemny, bolesny stan, który rozwija się w sytuacji przeciążenia aparatu ścięgnistego. Ogranicza pełną ...
Czytaj Dalej

Kontakt

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY:

Fidia Farmaceutici S.p.A.
Via Ponte della Fabbrica,
3/A 35031 Abano Terme (Padova) Włochy

Informacji o LEKU udziela:

Stada Poland Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 44
02-255 Warszawa

  sekretariat.pl@stada.com
  +48 22 737 79 20