Diklofenak – na jakie dolegliwości jest pomocny?

diklofenak

Diklofenak jest pochodną kwasu fenylooctowego i pochodzi z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Chociaż należy do kwasów, w lekach spotkać można go w formie soli sodowej, a niekiedy także jako diklofenak dietyloamoniowy lub diklofenak potasu. Stosowany jest on od 1979 roku i obecnie należy do najpopularniejszych, najczęściej przepisywanych NLPZ. Zazwyczaj zaleca się go w terapii bólu reumatoidalnego oraz stanów zapalnych. Dowiedz się więcej o diklofenaku – poznaj jego zastosowanie oraz przeciwwskazania!

Diklofenak – działanie

Jak większość substancji z grupy NLPZ, diklofenak wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Może on być również stosowany pomocniczo w  przypadku agregacji, czyli zlepiania płytek krwi. Jego działanie opiera się na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy, będącej enzymem biorącym udział w syntezowaniu prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Najprawdopodobniej ma on również zdolność do zatrzymywania aktywności lipooksygenazy. Zarówno aktywność cyklooksygenazy, jak i lipooksygenazy, odpowiedzialna jest za powstawanie stanów zapalnych, dlatego diklofenak jest tak skuteczny w ich zwalczaniu.

Diklofenak – zastosowanie

Wskazaniem do zastosowania diklofenaku są przede wszystkim stany zapalne oraz ból, w tym również z towarzyszącymi im obrzękami. Stosuje się go między innymi w takich chorobach, jak:

  • zapalenie przydatków,
  • RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów,
  • dna moczanowa,
  • dyskopatia,
  • atak rwy kulszowej,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • stan zapalny po urazie czy operacji.

Lekarze przepisują diklofenak także pacjentom cierpiącym na nerwobóle. Bywa on zalecany również jako lek łagodzący bóle miesiączkowe. Stosuje się go też w okulistyce, np. po operacji usunięcia zaćmy, w przypadku zapalenia przedniego odcinka gałki ocznej, a nawet w celu zapobiegania śródoperacyjnemu zwężeniu źrenic.

Diklofenak – formy

Diklofenak stosowany może być w rozmaitych formach, w tym leków doustnych, czopków, zastrzyków, kropli do oczu, żelów czy plastrów. Wybór najlepszego sposobu podania środka zależeć będzie od występującego schorzenia, np. w przypadku bólu miesiączkowego dobrym rozwiązaniem będą środki doustne, a przy ataku korzonków (rwa kulszowa) czy samej dyskopatii zaleca się żele lub plastry. Plastry z diklofenakiem Itami doskonale sprawdzą się przy problemach z kręgosłupem i stawami, powoli uwalniając diklofenak dzięki zastosowanej w nich substancji czynnej. Wykonane są one z przepuszczalnego materiału, co zapewnia wysoką oddychalność oraz komfort stosowania.

Na rynku dostępne są środki z diklofenakiem bez recepty, a także te do stosowanie wyłącznie za zaleceniem lekarza.

Diklofenak – zalety

Diklofenak jest lekiem nie tylko wyjątkowo skutecznym, lecz także stosunkowo bezpiecznym w stosowaniu. Jego maksymalne stężenie w osoczu następuje po ok. 1-2 godzinach od jego zastosowania. Średnio przynosi on ulgę na ok. 4 do 5 godzin, przy czym można stosować go kilka razy w ciągu doby. Jest on przy tym całkowicie usuwany z organizmu po ok. 12 godzinach. Aby poznać szczegóły co do dawkowania diklofenaku, należy zawsze uważnie zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem. Wiele zależeć będzie bowiem przede wszystkim od konkretnego stosowanego leku, zawierającego diklofenak.

Diklofenak – przeciwwskazania

Jednym z podstawowych przeciwwskazań do stosowania diklofenaku będzie uczulenie na leki z grupy NLPZ oraz pochodne kwasu salicylowego, a także nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Nie zaleca się go również pacjentom z chorobą wrzodową żołądka oraz dwunastnicy, schorzeniami wątroby, niewydolnością nerek, astmą oskrzelową czy niektórymi chorobami krwi i układu krwionośnego, w tym chorobą niedokrwienną serca, zastoinową niewydolnością serca, nadciśnieniem, chorobą tętnic obwodowych, porfirią czy chorobą naczyń mózgowych.

Przeciwwskazaniem do zastosowania diklofenaku będą również: hiperlipidemia, cukrzyca, nałogowe palenie tytoniu oraz wiek poniżej 12. roku życia.

Diklofenak w ciąży zalecany jest wyłącznie w sytuacji, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają skutki uboczne. Nieco bardziej skomplikowany jest związek pomiędzy diklofenakiem a karmieniem piersią. Zazwyczaj w mleku matki nie pojawia się on bowiem w zbyt dużych ilościach, a niekiedy nawet może w nim nie być wcale obecny, dlatego zdania co do jego stosowania w tym czasie są podzielone. Z pewnością nie zaleca się go jednak w przypadku wystąpienia żółtaczki u dziecka.

Diklofenak – skutki uboczne

W przypadku stosowania diklofenaku zgodnie z ulotką czy zaleceniami lekarza, a także mając na uwadze przeciwwskazania, skutków ubocznych można doświadczyć niezwykle rzadko. Należeć do nich będą problemy ze strony układu pokarmowego, jak biegunka, niestrawność, zaparcia, bóle w nadbrzuszu czy wzdęcia i zaparcia. W przypadku problemów z nerkami wystąpić może z kolei białkomocz czy, w rzadszych wypadkach, krwiomocz. Czasem objawy pojawić się mogą również na skórze, np. w postaci pokrzywki czy plamicy, zazwyczaj jednak występują one w przypadku uczulenia na składniki preparatu.

Efekty diklofenaku i opinie o tej substancji sprawiają, że jest ona niezwykle popularna. Ważne jest jednak, aby zapoznać się z listą przeciwwskazań, by móc osiągnąć wszelkie korzyści ze stosowania diklofenaku bez narażania się na skutki uboczne.

lek. Michał Dąbrowski

CO TO JEST ITAMI?

CO TO JEST ITAMI?

ITAMI to preparat w postaci plastra leczniczego
zawierający diklofenak. Jest przeznaczony
do stosowania w miejscu występowania bólu
i stanu zapalnego.

 

ITAMI wykazuje skuteczne działanie:

  • przeciwbólowe
  • przeciwzapalne
niesteroidowe leki przeciwzapalne

NSLPZ – kiedy stosować niesterydowe leki przeciwzapalne?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, w skrócie NSLPZ (NLPZ), to grupa substancji o szerokim zastosowaniu. Leki te odgrywają istotne znaczenie w hamowaniu ...
Czytaj Dalej
ból odcinka piersiowego kręgosłupa

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie

Odcinek piersiowy to najmniej ruchoma część kręgosłupa. Pomimo tego coraz częściej uskarżamy się na bóle pleców na wysokości klatki piersiowej ...
Czytaj Dalej
zapalenie pochewek ścięgnistych

Czym jest zapalenie pochewek ścięgnistych?

Zapalenie pochewek ścięgnistych (z łac. tendovaginitis) to nieprzyjemny, bolesny stan, który rozwija się w sytuacji przeciążenia aparatu ścięgnistego. Ogranicza pełną ...
Czytaj Dalej

Kontakt

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY:

Fidia Farmaceutici S.p.A.
Via Ponte della Fabbrica,
3/A 35031 Abano Terme (Padova) Włochy

Informacji o LEKU udziela:

Stada Poland Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 44
02-255 Warszawa

  sekretariat.pl@stada.com
  +48 22 737 79 20