Ból kolana – przyczyny i leczenie. Wszystko o bólu stawów kolanowych

ból kolana

Ból kolana bardzo często utrudnia poruszanie się, a przy tym jest wyjątkowo uciążliwy. Może on mieć wiele przyczyn, w tym różnego typu choroby i urazy lub po prostu zwykłe przeciążenie stawu. Jak rozpoznać problem i w jaki sposób złagodzić dolegliwości? Dowiedz się więcej o przyczynach i leczeniu bólu kolana!

Ból kolana – przyczyny, urazy

Jedną z najczęstszych przyczyn bolącego kolana będzie przebyty uraz w jego obrębie. Zazwyczaj problem ten dotyka sportowców, w tym zarówno zawodowych, jak i zajmujących się sportem amatorsko. Urazy nierzadko spotykane są również u osób, które wcześniej niechętnie podejmowały aktywność fizyczną, po czym nagle zaczęły uprawiać intensywnie biegi czy ćwiczyć na siłowni. Do najczęściej spotykanych urazów, wywołujących ból kolana, zaliczyć można:

  • skręcenie stawu kolanowego – może występować w różnym stopniu, od lekkiego, który wymaga jedynie odpoczynku i oszczędzania kolana, po ciężki, w przypadku którego występuje silny ból kolana wraz z patologią ruchu, przy czym wymaga on operacji wraz z rehabilitacją,
  • uszkodzona łąkotka – zazwyczaj występuje u osób starszych oraz uprawiających sport. Jest wynikiem nagłego wyprostowania stawu w zgięciu oraz rotacji. To także częsta przyczyna bólu kolana przy kucaniu. Najczęstszym objawem jest ból kolana w przyśrodkowej oraz bocznej części stawu,
  • zapalenie ścięgna – to częsta przyczyna bólu kolana po bieganiu, jest to bowiem jedna z podstawowych aktywności, która może go wywołać. Odczuwa się wtedy tępy ból pod kolanem oraz nad stawem. Zazwyczaj występuje u osób często uprawiających sport, w tym starszych oraz tych, które nie wykonują rozgrzewki przed aktywnością,
  • uszkodzenia więzadeł – ból kolana odczuwalny jest po jego skręceniu w zgięciu. Dolegliwości mogą obejmować zarówno lekkie naderwanie, jak i całkowite zerwanie więzadła, co leczone jest operacyjnie.

Ból kolana – przyczyny. Schorzenia ogólnoustrojowe

Do innych, częstych przyczyn bólu kolana, należą dwie choroby obejmujące stawy – dna moczanowa, nazywana również artretyzmem oraz RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Dna moczanowa jest typem choroby metabolicznej, do której przyczyn należą między innymi skłonności genetyczne, nieodpowiednia dieta, nadużywanie mocnych trunków i piwa, a także otyłość i nadciśnienie. W jej przebiegu występuje silny ból stawów, a także zaczerwienienie w ich obrębie. RZS jest chorobą, której etiologia nie została ustalona, podejrzewa się jednak czynniki genetyczne. Objawia się bolesnością, sztywnieniem i opuchlizną w obrębie stawów. W następstwie prowadzi do ich trwałego uszkodzenia. Najczęściej schorzenie rozpoczyna się od niewielkich stawów, np. dłoni, chociaż w rzadszych przypadkach jego pierwszym symptomem może być objęcie jednego, dużego stawu, co objawiać się może np. bólem kolana w spoczynku i przy chodzeniu oraz utrudnieniem jego ruchu. To także częsta przyczyna bólu kolana w nocy.

Jedną z przyczyn bólu kolana może być również borelioza, czyli jedna z groźniejszych chorób odkleszczowych. Schorzenie to atakuje nie tylko stawy, lecz także układ nerwowy, a w bardziej zaawansowanym stadium również wiele innych narządów i układów, w tym oddechowy czy sercowo-naczyniowy. Do jej początkowych objawów należy między innymi zaczerwienienie w obrębie stawów oraz charakterystyczny ból z tyłu kolana, a także ból kolan przy kucaniu.

Ból kolana – przyczyny. Stany zapalne

Innym źródłem bólu kolana będzie stan zapalny w obrębie stawu. Może do niego dojść w wyniku otyłości, siedzącego trybu życia, częstego dźwigania ciężarów, dawnego urazu czy przebytych operacji. Problem ten często dotyka również osoby w podeszłym wieku. Jedną z częstszych tego typu dolegliwości jest zapalenie kaletki maziowej. Te torebki łącznotkankowe znajdują się w miejscu wyjątkowo podatnym na wszelkie urazy, stąd wysokie ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Do charakterystycznych objawów należą ból kolana przy zginaniu, a także podczas ucisku, obrzęk oraz wyższa temperatura w obrębie stawu. Innym schorzeniem z występującym stanem zapalny zapalnym, odpowiedzialnym za ból kolana, będzie zapalenie błony maziowej, zazwyczaj wywołane urazem. Poza bolesnością następuje wysięk, zmniejszona ruchomość stawu oraz obrzęk i ocieplenie tkanki. Innym powszechnym problemem jest zapalenie stawu rzepkowo-udowego, które może występować u osób prowadzących siedzący tryb życia oraz u kobiet często zakładających wysokie obcasy. Charakterystyczny jest tu ból kolana z boku oraz z przodu stawu, który potrafi ustąpić po zrobieniu kilku kroków, bolesność podczas zginania, a także chrupanie w kolanie. Częstym problemem będzie też zapalenie ciała Hoffy, znajdującego się pod więzadłem rzepki. Objawy to obrzęk z przodu kolana, a także bolesność przy prostowaniu stawu oraz powstanie wypukłości wokół więzadła.

Inną przyczyną bólu kolana jest entezopatia więzadła rzepki, nazywana również kolanem skoczka. Objawia się przede wszystkim kłującym bólem w kolanie podczas ruchu. Źródłem schorzenia mogą być zarówno zmiany zwyrodnieniowe powstałe na skutek zbyt intensywnego uprawiania sportu oraz stosowania w nim niewłaściwej techniki, a także nadwagi czy otyłości pacjenta, jak i przeciążenia wierzchołka rzepki wywołanego podobnymi przyczynami. W przypadku otyłości warto zwrócić również uwagę, czy nie występuje ból nóg od kolan w dół, który może być symptomem poważniejszych problemów, szczególnie ze strony układu krążenia, np. zakrzepicy.

Inną przyczyną bólu może być też torbiel w kolanie, tzw. torbiel Bakera, nazywana również cystą Bakera lub torbielą dołu podkolanowego. Najczęściej umiejscowiona jest ona już pod stawem. Zazwyczaj tego typu zmiana powstaje w wyniku urazu, stanu zapalnego bądź RZS. Może ona prowadzić do uszkodzenia nerwów oraz naczyń krwionośnych, dlatego jej wyczucie powinno być natychmiast zgłoszone lekarzowi.

Ból w kolanie – leczenie

W wielu przypadkach leczenie bólu kolana należy zacząć od usunięcia jego podstawowej przyczyny. W wypadku urazów ważne będzie stabilizowanie oraz uciskanie obolałego miejsca, np. za pomocą specjalnych opasek uciskowych. Jeżeli uszkodzenia są poważniejsze i np. doszło do zerwania więzadła, leczenie może obejmować również operację, po której konieczna będzie fizjoterapia.

Jeżeli ból stawów kolanowych wystąpił z powodu urazu czy przeciążenia, niezwykle ważne będzie ich oszczędzanie. Całkowicie zabroniona jest wtedy większa aktywność fizyczna, jak bieganie czy jazda na rowerze, a także podnoszenie cięższych przedmiotów. Kolano powinno przede wszystkim dobrze się zagoić, aby znów mogło odpowiednio pełnić swoją funkcję. Szkodliwe jest również dłuższe przebywanie w tej samej pozycji, dlatego osoby, od których np. wymaga tego praca, powinny zadbać o zmianę pozycji nóg, aby rozruszać kolano.

W przypadku zwyrodnienie kolana ze względu na toczący się w nim stan zapalny warto sięgnąć po środki z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Można zażywać je w różnych formach. Pacjenci najchętniej decydują się na formę tabletek lub środków stosowanych miejscowo, np. maści, żelu czy plastrów na kolano. Zazwyczaj zawierają one takie środki, jak ibuprofen, ketoprofen, naproksen, metamizol czy diklofenak. Szczególnie zalecanym w przypadku stanów zapalnych oraz chorób zwyrodnieniowych jest 

diklofenak, który doskonale zwalcza nie tylko dolegliwości bólowe, lecz także obrzęki. Stosowany w formie plastrów jeszcze szybciej i skutecznie wchłania się w pożądanym miejscu, zapewniając szybkie efekty. Plastry Itami z diklofenakiem dodatkowo pokryte zostały substancją czynną, która zapewnia stopniowe przenikanie preparatu, gwarantując doskonałe efekty terapeutyczne.

Skutecznym sposobem leczenie bólu kolana często będzie również rehabilitacja. Może ona obejmować kinezyterapię, wykorzystanie specjalnych szyn, wyciągów czy innych profesjonalnych urządzeń, a także taping, w którym stosuje się specjalne taśmy. W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, w przebiegu której zniszczeniu ulega chrząstka stawowa, w celu utrzymania jej w lepszej kondycji jak najdłużej zaleca się zastrzyki z kwasu hialuronowego. Iniekcja żelu w staw kolanowy ma nie tyle uleczyć, co spowodować zahamowanie lub przynajmniej spowolnienie zmian degeneracyjnych. Nie jest to metoda szczególnie bolesna, choć niektórzy pacjenci skarżą się na dyskomfort podczas samego procesu wprowadzania igły. Ten sposób zwalczania bolesności i kłucia w kolanie nazywany bywa również wiskosuplementacją. Niekiedy powyższe metody można łączyć również z innymi zabiegami. Co na bolące kolana mogą zaoferować współczesne kliniki? Do wyboru jest między innymi krioterapia, laseroterapia, hydroterapia czy naświetlania specjalnymi lampami.

Tym, co na ból kolana mogą zastosować zwolennicy naturalnych sposobów, będą zdrowotne kąpiele z dodatkiem ziół czy nawet minerałów. Bardzo dobre efekty dają kąpiele siarkowe, chociaż do wyboru pozostają również te z bursztynem albo ziołami o charakterze przeciwzapalnym. Ból kolana doskonale uśmierzą kurkuma, imbir, zielona herbata czy kardamon. Dobre efekty dają również szałwia, arnika, rumianek, świetlik, nagietek, pokrzywa, żywokost czy kora dębu.

Bardzo ważna w zwalczaniu bólu kolan będzie również odpowiednia dieta. Znaczenie mają tu takie składniki jak wapń czy witamina D. Ten pierwszy znaleźć można w przetworach mlecznych, brokułach, rybach, produktach pełnoziarnistych, a także warzywach o zielonych liściach, np. szpinaku. Witaminę D, choć jest ona jedyną z witamin, którą nasz organizm potrafi samodzielnie wytwarzać, również powinniśmy przyjmować w codziennej diecie. Znaleźć ją można między innymi w rybach, żółtkach jaj, mleku, a także produktach mlecznych. Często zaleca się również żelatynę, która ma pomóc w zachowaniu sprawności stawów.

Warto przy tym pamiętać, że nie każdy ból kolana jest czymś groźnym. Ból kolan u nastolatków może być związany z szybkim wzrostem, a ból kolan po rowerze po prostu ze zbyt intensywnym treningiem. W takich sytuacjach wystarczy po prostu oszczędzać stawy, ewentualnie posiłkując się NLPZ w rozsądnych ilościach. Jeśli jednak ból kolana jest silny lub utrzymuje się przez dłuższy czas, zawsze należy udać się do specjalisty, który zaleci dalsze postępowanie.

lek. Michał Dąbrowski

CO TO JEST ITAMI?

CO TO JEST ITAMI?

ITAMI to preparat w postaci plastra leczniczego
zawierający diklofenak. Jest przeznaczony
do stosowania w miejscu występowania bólu
i stanu zapalnego.

 

ITAMI wykazuje skuteczne działanie:

  • przeciwbólowe
  • przeciwzapalne
niesteroidowe leki przeciwzapalne

NSLPZ – kiedy stosować niesterydowe leki przeciwzapalne?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, w skrócie NSLPZ (NLPZ), to grupa substancji o szerokim zastosowaniu. Leki te odgrywają istotne znaczenie w hamowaniu ...
Czytaj Dalej
ból odcinka piersiowego kręgosłupa

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie

Odcinek piersiowy to najmniej ruchoma część kręgosłupa. Pomimo tego coraz częściej uskarżamy się na bóle pleców na wysokości klatki piersiowej ...
Czytaj Dalej
zapalenie pochewek ścięgnistych

Czym jest zapalenie pochewek ścięgnistych?

Zapalenie pochewek ścięgnistych (z łac. tendovaginitis) to nieprzyjemny, bolesny stan, który rozwija się w sytuacji przeciążenia aparatu ścięgnistego. Ogranicza pełną ...
Czytaj Dalej

Kontakt

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY:

Fidia Farmaceutici S.p.A.
Via Ponte della Fabbrica,
3/A 35031 Abano Terme (Padova) Włochy

Informacji o LEKU udziela:

Stada Poland Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 44
02-255 Warszawa

  sekretariat.pl@stada.com
  +48 22 737 79 20